Amit az illóolajokról tudni kell.
Az illóolajok hihetetlenül koncentrált hatóanyagtartalommal bírnak. Egy gyógynövény összes hatóanyagainak csak kisebb része az illóolaj, amiből egy növényben nagyon kevés található.
Még akkor is, ha egyébként magas illóolajtartalma.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a legfontosabb a minőség. A szintetikus illatolajoknak semmilyen hatása nincs, rosszabb esetben az egészségünkre is ártalmasok.
A gyenge minőségű és hígított illóolajoktól se várjunk sok csodát, jó minőségű terméket pedig nem lehet olcsón előállítani.
Egy minőségi védjegy már megbízhatóságot sugall. Az egészségünk érdekében kizárólag a 100%-os természetes illóolajokat érdemes megvenni, amelyek nem túl olcsók.
Az illóolajok kizárólag zsiradékokkal és alkohollal elegyednek, a víz tetején kiülnek.
Hígításhoz és vivőanyagként használhatók a növényi olajok, a tej, a tejszín vagy az alkohol (vodka) és a méz is.
Ha vizes alapú kozmetikumhoz, például arctonikhoz vagy fürdővízhez keverünk illóolajat, mindenképpen fel kell oldani egy kevés zsiradékban, alkoholban vagy mézben, mielőtt a vízhez adjuk.
Illóolajok használata előtt ajánlatos egy allergiatesztet elvégezni.
Az allergiateszt elvégzése nagyon egyszerű. Cseppentsünk egyetlen csepp illóolajat a könyökhajlatba vagy a csukló belső felére.
Elméletileg már 20-30 percen belül megjelenik az allergiás reakció (bőrpír, viszketés, kiütések, de ritkán légzési panaszok vagy fejfájás, szédülés is előfordulhat).
Ha 24 órán belül sem jelentkezik semmilyen panasz, teljesen biztonságosan alkalmazható az illóolaj.
Panasz esetén töröljük át a bőrfelületet egy kevés olajjal, és mossuk le alaposan bő szappanos vízzel.
Ajánlatos elvégezni akkor is, ha új márkára váltunk, mert akadhatnak minőség béli különbségek.
Ha egyik nap még semmi problémát nem okoz egy illóolaj, de másnap kiütésekkel reagálunk rá, az lehet az oka, hogy mi magunk is változunk.
Fényérzékenység
A fűszerek illóolajai (pl. fahéj, szegfűszeg, gyömbér, szurokfű/oregánó, kakukkfű és általában az ajakosok családjához tartozók), hígítás nélkül égési sérüléseket okozhatnak a bőrön.
A citrusfélék még hígítva is fényérzékenységet okozhatnak!
A fűszerek olajaitól annyiban különböznek, hogy önmagukban nem égetnek, de napfény (UV sugárzás) hatására már okozhatnak égési sérüléseket.
Nyáron ne használjuk ezeket napközben napfénynek kitett bőrfelületen!
Tehát, a fűszerek illóolajait soha ne használjuk higítatlanúl, a citrusfélék olajainak alkalmazása alatt kerülendő a kezelt bőrfelület közvetlen napfénynek kitettsége, illetve ajánlott a kiegészítő fényvédelem.
A fényérzékenység és a bőrtünetek megelőzése szempontjából legbiztonságosabban a virágok illóolajai alkalmazhatók a bőrön, természetesen hígítva.
Illóolajok tárolása és eltarthatósága.
Az illóolajokat száraz, hűvös helyen tároljuk, mivel a fény és a hő is károsítja.
Az illóolajos készítményeket tárolhatjuk műanyagban, de a hígítatlan illóolajokat kizárólag üvegben tároljuk, mivel az illóolaj “megeszi” a műanyagot.
Gyermekektől és háziállatoktól távol tartandók, legjobb gyógyszer szekrényben, vagy egy olyan dobozban tárolni, amit mindig visszateszünk olyan helyre, ahol nem érik el sem a háziállatok, sem a gyerekek.
Az illóolajok gyúlékonyak, ezt a tárolásnál és a kozmetikumok készítésénél is figyelembe kell venni.
Hogyan és miért hatnak az illóolajok a testre?
I. fázis
Az illóolaj áthatol a hámszöveten:
- a bőr ha a bőrre kenjük (zsíros olajjal hígítva),
- az orrüregben lévő szaglóhám és a tüdő szövetei amikor belélegezzük,
- a gyomor és bél szövetei ha lenyeljük (szintén zsíros olajjal hígítva).
II. fázis
Az elsődleges érintkezési szöveten át a véráramba kerül, onnan a nyirokrendszeren át eljut minden szervhez és szövethez, melyek a szükséges mennyiséget magukhoz veszik. Az illóolajok illó természetük miatt 48 órán belül elhagyják a testet.
III. fázis
A kiválasztás folyamata a bőrön, a tüdőn, vagy a vesén keresztül.
Az illóolajok felhasználásának módjai
Melyik a leghatékonyabb felhasználási mód?
Belégzéssel történő használat.
Az orron át a tüdőbe, majd onnan a véráramba jut az illóolaj.
Hatást nemcsak a szervekhez eljutva fejt ki, hanem a szagló idegeken keresztül is, ami közvetlen kapcsolatban van az agy limbikus rendszerével, ahol az emlékek feldolgozása, vágyak, érzelmek kapcsolása történik.
Cseppenthetünk aromalámpába, diffúzorba (elektromos párologtató), zsebkendőbe, vagy tenyerünkben szétdörzsölve, onnan belélegezve inhalálhatunk.
Külsőleg, bőrön át történő használat.
Masszázsolajban, fürdővízben, borogatásban történő használat. A bőrön át az illóolaj percek alatt a véráramba és a nyirokrendszerbe jutva ér el minden szervhez.
Használat előtt az illóolajokat jó minőségű növényi olajjal hígítani kell, bár vannak hígítási szükségesség szerinti kategóriák.
(Kivétel a teafa és a levendula illóolaja, amelyek hígítás nélkül felvihetők a bőrfelületre, ha nem okoznak allergiás reakciót.)
A hígítás védi az érzékeny bőrt, lassítja a párolgást, eközben segíti a felszívódást.
Ezeket az illóolajokat érzékenységtől függetlenül hígítani kell!!!
Hígítandó illóolajok: Cassia, Cinnamon (fahéj), Clove (szegfűszeg), Cumin, Geranium (muskátli), Lemongrass (citromfű), Oregano, Thyme (kakukkfű).
A legjobb hatás eléréséhez a következő testrészeken javasolt használni:
- halánték, nyak, tarkó, fül mögött: támogatja az emésztőszervek egészséges működését,
- mellkas: a légzés támogatására,
- talp: a talpbőr a vastagsága miatt kevésbé hajlamos érzékenységre, ugyanakkor az illóolaj gyorsan felszívódik.
A helyi alkalmazás 2-6 óránként megismételhető, akut esetekben 20 percenként.
Kerülni kell a nyálkahártyákkal érintkezést, szembe, hallójáratba cseppentést még hígított formában is!!!
A nyálkahártyára került olajat növényi olajjal, vagy tejjel kell lemosni, mivel zsírok leoldják az illóolajat. Ugyanezt kell tenni ha a szembe került illóolaj.
Szájon át történő használat.
Lenyelés után a gyomron és a májon át jut a vérbe. Rontja az illóolaj hatékonyságát az, hogy a máj kiszűrheti a hatóanyagok egy részét.
Vannak esetek, amikor szükség van arra, hogy az illóolaj a gyomorba kell, hogy kerüljön.
Például az ayurveda a borsmenta olajat ajánlja szájon át egyes emésztési problémákra.
A használat történhet növényi kapszulában (növényi olajjal hígtva), vagy használhatjuk ételek ízesítéséhez.
Az illóolajok kizárólag zsíradékokkal és alkohollal elegyednek, így ételbe akkor cseppenthetjük, ha az tartalmaz zsiradékot.
Teába cseppenteni értelmetlen, inkább a teafűre cseppentés után a lezárt dobozban tartani javasolt 2-3 hétig.
Az illóolajok koncentrált, magas hatóanyag tartalma miatt, a szájon át történő használat veszélyének a könnyű túladagolást tartják.
Felnőttek esetében a 1-2 cseppel kell kezdeni a belső alkalmazást, 10 év alatti gyerekeknél a belső használat tilos!
Amire vigyázni kell.
Várandósság és szoptatás idején, 6 éves kor alatti gyerekeknél, krónikus betegségek (szívbetegségek, epillepszia, vérnyomás problémák, asztma, és egyéb súlyos betegségek) esetén mindig megfontolandó egy-egy illóolaj alkalmazása, érdemes aroma terapeutával konzultálni.
Várandósság esetén elsősorban a párologtatás jöhet szóba. Legbiztonságosabban használható illóolajok: levendula, bergamott, grapefruit, citrom, szantál, ylang-ylang, tömjén.
Az a legbiztosabb, ha a várandósság első három hónapjában a kismama nem használ illóolajat.
A későbbiekben is (a szoptatás ideje alatt) kerülni kell a ketonokat (olasz szalmagyopár, izsóp, rozmaring, cickafark), vagy fenolokat tartalmazó (tymol kemotípusú kakukkfű, oregano, fahéj, szegfűszeg, bazsalikom), keringésfokozó (cédrus, verbénon típusú rozmaring, fenyő), görcsoldó, szülést beindító (illatos verbéna, jázmin, geránium, pálmarózsa, ánizs), folyadék-kiválasztást fokozó (boróka, ciprus) és a hormonszerű (varádics) illóolajokat.
Egészséges, nem várandós, nem szoptató felnőttek esetén elegendő az allergia teszt elvégzése, egyéb esetekben célszerű egyedileg utánanézni az illóolajok egyes ellenjavallatainak.
Az illóolajok koncentrált hatóanyag tartalma gyerekeknél lenyelés esetén májkárosodást okozhat, a bőrön égési sérülésekhez hasonló tünetekhez, illetve háziállat ok elpusztulásához vezethet.
Nagyobb mennyiségű illóolaj lenyelése esetén itassunk növényi olajat és kérjünk orvosi segítséget.
Ellenjavallatok egyes panaszok, helyzetek, vagy állapotok esetén.
- A nagy mennyiségben toxikus ketonokat és fenolokat (idegméreg, aboratív) tartalmazó illóolajok kis gyerekek és idősek számára sem ajánlott.
- Hat éves kor alatti gyerekeknél inhalálásra, bedörzsölésre tilos a borsmenta illóolaj használata, mert légzésbénulást okozhat!
- A borsmenta illóolaj semlegesíti a homeopátiás szerek hatását, ezért azokat egyszerre ne alkalmazzuk (legalább 3 óra teljen el a használatuk között).
Tartósan ugyancsak nem szabad használni, mert érszűkítő hatása miatt roncsolja a szem hajszálereit. - Emlőbántalmak esetén nem ajánlott a ciprus.
- Vesebetegek számára kerülendők a boróka- és a ciprus-olajok.
- Epilepsziában szenvedő, illetve arra hajlamos egyének a bazsalikom, az édeskömény, a borsmenta és a rozmaring illóolajától tartózkodjanak.
- Az érzékeny bőrt izgathatja a bazsalikom, a babér, az elemi, az eukaliptusz, a fekete bors, a fenyő, a gyömbér, a hegyi pereszlény, a szegfűszeg illóolaj.
Több illóolajra allergiás bőrkiütéssel is reagálhatunk. A kamilla illóolaj használata előtt különösen tanácsos az alkar könyökhajlatában bőrpróbát végezni, és tartózkodni a huzamosabb használattól. - Napsütéses időben és szoláriumozás előtt (24 órán belül) nem tanácsos használni, még erősen hígítva sem, a citrus gyümölcsök (bergamott, citrom, narancs, mandarin, lime) héjából kipréselt, valamint a fogpiszkálófű (Ammi visnaga), és az angyalgyökér illóolajokat, mert az UV-sugarakra érzékenyebbé, a rosszindulatú elváltozásokra hajlamosabbá teszik a bőrt. A bennük található furo- és pyrokumarin nevű fényérzékenyítő anyagoktól maradandó szépséghibák, sötétebb foltok keletkezhetnek a bőrön.
- Akinek magas a vérnyomása, tartózkodjon a kakukkfű, a rozmaring, a borsmenta, bazsalikom illóolajaktól.
- Alacsony vérnyomás esetén a majoránna, ilang ilang és citromos eukaliptusz illóolajakat kerüljük.
- A normálisnál alacsonyabb vércukorszint esetén geránium illóolajtól óvnak az aromaterápia szakértői.
- Pajzsmirigy túlműködés esetén nem jó a kakukkfű és mirtusz illóolajok használata. Ha azonban alulmüködik a pajzsmirigy, akkor a mirtuszt igen, viszont a mirha illóolajat nem ajánlott bevetni.
- Májbetegnek nem használ sem a szegfűszeg, sem a kömény, sem az ánizs illóolaj.
- A majoránna illóolajról érdemes tudni, hogy tartós használata megszünteti a nemi vágyat. Ez az illóolaj el is álmosíthat, ezért vezetés előtt nem javasolják a használatát.
- Egyes szakértők szerint a zsálya illóolaj használatával egy időben nem szabad alkoholt fogyasztani, mert fokozza az ital hatását, és a másnaposság is súlyosabb formában jelentkezhet, mint egyébként.
- Görcsös köhögés esetén tartózkodjunk az eukalyptusz globulus és radiata kemotípusú illóolajok, valamint a niauli, a kámforos rozmaring és a mirtusz alkalmazásától.
- Zöldhályog esetén veszélyes a kubeba bors illóolaj.
- Hormonfüggő rákos betegeknek nem szabad használni a varádics, a kömény, a muskotályzsálya és a zsálya illóolajokat.
- Paracetamol tartalmú gyógyszer szedésekor nem ajánlott a kömény (Foeniculum vulgaris) és az ánizs.
- Prosztata problémák esetén kerülni kell az ánizs illóolajat.
A felhasználási cél, a felhasználó állapota és ellenjavallatok ismeretében válasszuk ki a megfelelő illóolajat és a használat módját!
Ez az összefoglaló nem helyettesíti a megfelelő illóolaj kiválasztásához szükséges gyógyszertani és gyógyszer hatásdinamikai ismereteket, mindössze támpontokat ad az illóolajok áldásos hatásaiban részesüléshez és elősegíti az esszenciák használatával történő felelős kísérletezést.
Források:
https://www.egeszsegpartner.hu/doterra-olajok/doterra-olajok-alkalmazasi-es-adagolasi-utmutato
http://www.ylmagyar.hu/hu/hasznalat/az-olajok-belsoleges-hasznalata_98
https://gyogyfuveskertem.hu/illoolajok-biztonsagos-felhasznalasa/
https://www.goloka.hu/illoolajak_belsoleg_125
https://tudatosvasarlo.hu/cikk/illoolajok-veszelyesek-lehetnek
Tags: esszenciális olaj alkalmazás, esszenciális olaj felhasználás, illóolaj alkalmazás, illóolaj eltarthatóság, illóolaj felhasználás, illóolaj tárolás
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.