Az a legjobb üdítő, ami szelíden hat.
Dél-Európában őshonos évelő örökzöld félcserje, és észak felé haladva a rozmaring már csak a melegebb és védettebb területeken képes a szabadban is áttelelni. Élőhelyén az ókor óta ismert fűszer- és gyógynövény, de vallási, kultikus céllal is felhasználták illatosítóként, a tömjén helyettesítésére.
Szinte nélkülözhetetlen fűszere a francia, olasz és spanyol konyhának.
Húsokat, mártásokat, leveseket ízesítenek vele. Kivonatát és párlatát a likőripar használja, enyhén keserű likőrök gyártásához.
A rozmaring felhasználása.
Leveleit a drogtartalmának antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása miatt használják:
• teafőzetként epe-és vizelethajtó, szélhajtó, idegerősítő és étvágygerjesztő hatása miatt,
• tinktúra készítésére alkoholos áztatással, amiből alacsony vérnyomás ellen naponta 5 ml fogyasztandó belőle.
• illóolaját külsőleg a népi gyógyászat enyhe izom- és ízületi fájdalmak és enyhe perifériás keringési zavarok enyhítésére használja, továbbá a kozmetika- és illatszeripar alkalmazza (kölnivizek, fürdőesszenciák, szappanok, krémek, kenőcsök, tapaszok, dezodorok, hajszeszek, samponok). Belsőleg viszont – mivel a keserűanyag tartalma fokozza a gyomorsav-kiválasztást, és kismértékben az epefolyadék képződését is – főként epebántalmak és emésztési zavarok kezelésére, a gyomor–bél-rendszer enyhe görcsös állapotainak oldására alkalmazzák.
Mit kell még tudni a rozmaring olajról?
Nem toxikus, csak ritkán és legfeljebb enyhén irritáló, szemben több más olajjal, így belsőleg is alkalmazható.
Várandósság esetén ellenjavallt, mert vetélést okozhat, továbbá kerülni kell magas vérnyomás és epilepszia esetén valamint gyermekeknél 3 éves kor alatt!
A rozmaring általános hatásai.
Emésztési zavarokon a gyulladáscsökkentő hatásával is segít. Gyomorbántalmak kezelésére, az étvágy javítására, a gázképződés, puffadás, hasmenés, valamint a székrekedés megelőzésére alkalmazzák a főzetét, és az olaját is.
A rozmaringteát érdemes időnként fogyasztani étvágytalanságban szenvedőknek, és akik nehezebben emésztik meg a zsíros ételeket.
A székrekedés miatt kialakuló kellemetlen érzéseken sokat javíthatunk, ha átmasszírozzuk az alhasunkat 5 csepp rozmaring olaj és két evőkanál vivőolaj (ez lehet pl. oliva olaj) keverékével.
Természetes antibakteriális tulajdonsága miatt, naponta két-három csésze rozmaringból készült tea fogyasztását is ajánlják olyan időszakban, amikor gyakoribbak a felső légúti fertőzések. Hasonlóképpen, a rozmaring hatásos lehet a Staphylococcus fertőzések megelőzésére is.
A növény kifejezetten hatásos a gyomrot támadó bizonyos bakteriális fertőzésekkel szemben, mint a gyakori és gyomorfekélyt is okozni képes H. pylori baktérium.
Segít megőrizni a szájüreg egészségét is a kellemesen melegre hűlt rozmaringos főzettel végzett öblögetés. Baktériumok elpusztításával is segít megszüntetni a kellemetlen szájszagot és órákon át természetesen friss leheletet biztosít.
Baktérium- és vírusölő hatásából adódóan az enyhébb nőgyógyászati fertőzések is kezelhetőek vele: hatásos lehet az enyhe hüvelyi folyás ellen.
Az érintett területet kezelhetjük borogatással – erős teafőzetébe áztatott textilt ráhelyezve -, vagy felvihetjük rá az illóolaját hordozóolajjal keverve.
Antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületeknek gazdag forrása – úgy mint rozmarinsav, kávésav, betulinsav, karnozin (DNS-t védő aminósav kombináció), stb. –, melyek mintegy második védelmi vonalként támogatják az immunrendszert és javítják a test vérkeringését.
A tudományos vizsgálatok a rozmaringot hatásosnak találták a rákos megbetegedések megelőzésében és kezelésében is. Olyan összetevőket fedeztek fel a növényben, melyek blokkolják a hússütés közben keletkező rákkeltő anyagokat, idős patkányokon végzett kísérletek során pedig az oxidatív stressz csökkenését figyelték meg.
Olyannyira kiváló természetes gyulladáscsökkentő, hogy Németországban jóváhagyták, mint az ízületi gyulladás gyógyszere. Olyan betegségek tüneteit is enyhíti még, mint a hátfájás, a köszvény, és a menstruációs fájdalmak.
A rozmaring serkenti a vérkeringést és a vörösvérsejtek termelődését, ami a sejtek tápanyag és oxigénellátásának javításával, az egész szervezetre stimulálóan hat. Kimutatták a rozmaring olaj élénkítő hatását egy 20 fő bevonásával végzett vizsgálatban, indukált diabéteszes patkánymodellen pedig a zsírháztartás javulását tapasztalták.
Külsőleg használhatjuk többek között fürdőhöz vagy az olaját masszírozáshoz.
A serkentő hatás alkalmazásához csak néhány példa:
Tegyük egészségesebbé a fejbőrt, serkentsük a haj növekedését, vagy állítsuk meg a hajhullást. Enyhíti a fejbőr viszketését és a korpásodást is csökkenthetjük.
– Használhatunk erős rozmaring teát, amit hűtsünk kellemes hőmérsékletűre és hajmosás után öblítsük le a hajat.
– Hajmosás előtt pakolást készítünk (8 csepp rozmaring illóolajat három evőkanálnyi felmelegített olíva- vagy kókuszolajba majd ezt masszírozzuk a fejbőrbe). Hagyjuk hatni 5 percig, majd alaposan mossuk meg a hajunkat a szokásos samponnal.
Elősegíti a gyógyító folyamatok megindulását női bajok esetén is, pl. a rendszertelen menstruáció helyreállításában segít.
Megelőzhetjük a rossz keringéssel összefüggő problémákat és a hideg lábakat is, ha rozmaring illóolajat valamilyen vivőolajba keverünk, és ezzel naponta átmasszírozzuk a lábunkat.
Tavaszi fáradtság ellen is alkalmazhatjuk a serkentő hatását.
Az aromaterápia szerint a rozmaring az agytevékenységre ható legerősebb illóolaj. A feljegyzések szerint a rozmaring szagolgatása 75%-kal javíthatja a memóriát és fokozhatja az intelligenciát, valamint a koncentrálóképességet, de javítja a hangulatunkat is. (A newcastle-i Northumbria Egyetem kutatása hasonló eredményt mért.)
A kognitív képességek serkentése volt a rozmaring egyik legkorábban dokumentált gyógyászati felhasználásának célja.
Az egyik antioxidáns, a carnosic sav óvja meg az agyat a káros szabad gyökökről (agyi funkciók frissességét befolyásoló toxikus anyagok), segít megelőzni az idegsejtek pusztulását és gátolja az agy öregedését. Emellett a rozmaring értékes fehérjéket biztosít az agy számára, amelyek javítják a sérült DNS-ek és sejtek működését, ami pozitívan hat a döntéshozó folyamatokra.
Egyes összetevők elősegítik az acetilkolin (ingerület átvivő anyag) lebomlását is, aminek számos agyi funkcióban szerepe van, de a felhalmozódása bénuláshoz vezet.
A kutatók szerint akár az Alzheimer-kór és a hasonló degeneratív betegségek ellen is véd.
A rozmaring carnosic sav tartalma hozzájárul a szem egészségének fenntartásához is, mivel véd a retinát érintő betegségek – mint az időskori makula degeneráció – ellen.
Amikor fokozott agyműködésre van szükségünk (például vizsgaidőszakban), igyunk naponta két-három csésze rozmaring teát, vagy cseppentsünk néhány csepp rozmaring olajat egy zsebkendőre, és vigyünk magunkkal, és ha olyan helyzetbe kerülünk, szagolgassunk meg.
Enyhíti a stresszt és a szorongást, kitisztítja az elménket és a gondolatainkat. A hangulatjavító, kiegyensúlyozó hatást a belsőleg vagy külsőleg (a bőrön), vagy az aromaterápiás alkalmazása egyaránt kiváltja.
Fájdalomcsillapítóként paszta, kenőcs formájában, vagy illóolaját vivőolajba keverve, évszázadok óta használják helyileg, az érintett testfelületen. A nehezebben hozzáférhető helyeken aromaterápiaként, vagy szájon át szedve alkalmazták – például fejfájás esetén, de a néphagyományokban rozmaringos főzetet használnak a halántékra borogatásként.
Amikor nincs semmilyen panasz, amit kezelni kellene, a mindennapok aktív részeihez jelent egy szolidan feltűnő frissítőt. Amikor szükséges, jobb teljesítményre képesen állhatunk az aktuális feladat elé.
Kívánom, hogy az életvezetésedben a rozmaring hatásainak diszkrét alkalmazásával legyen sikerekben részed!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Tags: a rozmaring használata, drog, élettani hatásai, felhasználása, fogyasztása, frissítő, hajhullásra, illóolaj hatása, rozmaring gyógyhatásai, rozmaring olaj
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.